7 січня 2014 року

60-річчя утворення Черкаської області

На середній Наддніпрянщині у самому центрі України, обабіч берегів Дніпра розкинулася Черкащина – унікальний історичний край, з яким пов’язано багато вікопомних подій вітчизняної історії. Передусім вона відома тим, що дала Україні її духовного пророка Тараса Шевченка і фундатора нашої державності Богдана Хмельницького.

Найдавніші сторінки історії Черкащини відображені у численних археологічних пам’ятках. На території області відкрито понад сто поселень трипільської культури, стільки ж городищ, поселень і курганних могильників скіфської епохи. Територія Черкащини входила до складу земель, де на початку нашої ери сформувалося ядро ранніх слов’янських земель, а в часи існування Київської Русі була південною частиною Київського князівства.

Тут, у Середньому Подніпров’ї, зародилося і сформувалося козацтво – опора нашого народу в його боротьбі проти чужоземних загарбників. Тут розгорілося полум’я Визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, визрівали державотворчі ідеї, а Чигирин упродовж значного часу був політико-адміністративним центром української козацької держави.

У XVIII ст. Черкащина стала центром гайдамацького руху, спрямованого проти соціального і національного гноблення. Своєї кульмінації гайдамаччина досягла у 1768 році, коли вибухнуло повстання, відоме в історії як Коліївщина. Ватажками цього повстання були уродженці краю: Максим Залізняк, Іван Гонта, Йосип Шелест та інші.

На початку ХІХ ст. одним з центрів декабристського руху стала Кам’янка, у якій пізніше неодноразово бували О. Пушкін і П. Чайковський.

Черкащина зробила значний внесок в утвердження української державності. Холодноярська республіка (1918 – 1921 рр.) була одним з останніх бастіонів УНР.

У роки Другої світової війни тут відбулася одна з її вирішальних битв – Корсунь-Шевченківська.

7 січня 1954 року – пам’ятна дата в історії Черкащини. Саме цього дня, згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР, на мапі України, практично в самому її центрі, з’явилася нова область – Черкаська. У державному документі сказано, що це зроблено з метою удосконалення адміністративного поділу і забезпечення більш високих темпів розвитку всіх галузей економіки і культури. Утворення Черкаської області можна вважати історичною закономірністю. Адже з давніх-давен навколишні землі завжди тяжіли до Черкас. ще у XIV ст. тут виникло Черкаське староство, пов’язане з іменами О. Дашкевича, Д. Вишневецького. Пізніше, за часів Хмельниччини, існувала така військово-адміністративна й територіальна структура як Черкаський повіт, нарешті Черкаський округ, тепер Черкаська область.

До Черкас відійшли 30 районів від сусідніх областей (Київської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької).

Сьогодні за адміністративно-територіальним поділом Черкаська область складається з 20 районів, 6 міст обласного та 10 – районного підпорядкування, 15 селищ міського типу та 824 сільських населених пунктів.

Область має територію площею 20,9 тис. кв. км., чисельність населення складає 1268,9 тис. осіб (2013 р.). у Черкасах проживає 283,1 тис. осіб (2013 р.).

Нинішній день Черкащини позначено якісними змінами, що відбуваються у всіх сферах, насамперед в економіці. утверджуються нові форми господарювання, засновані на приватній власності, економічному інтересі та діловій ініціативі.

У промисловому виробництві переважають харчова, хімічна, машинобудівна галузі. Відбувається переорієнтація промислового комплексу з хімічної на машинобудівну галузь. За обсягом реалізованої промислової продукції область входить в десятку найбільших промислових виробників держави.

Черкащина – перспективний інвестиційний регіон. Інвестиції вкладено у понад 250 підприємств області партнерами з 44 країн світу.

Наявність родючих чорноземів обумовлює розвиток сільського господарства. Сільськогосподарський сектор є візитною карткою економіки Черкащини. Регіон залишається лідером по врожайності зернових культур у державі. За обсягом виробництва сільгосппродукції на одну особу Черкащина займає перше місце серед областей України.

На Черкащині працюють 33 науково-дослідні установи. Відомі в Україні досягнення освітян області. Візитною картою Черкащини став Черкаський академічний заслужений український народний хор і пісня-реквієм місцевих авторів  М. Негоди та А. Пашкевича «Степом, степом».

Наша земля дала світові багатьох відомих людей. У с. Моринцях народився Т. Г. Шевченко, на канівських кручах його поховано. Для вшанування його пам’яті створено заповідники «Батьківщина Тараса Шевченка» та «Шевченківський національний заповідник» у Каневі. Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» досліджує, відновлює, охороняє численні історичні пам’ятки цього унікального краю і його борців за незалежність України: Б. Хмельницького, П. Дорошенка, М. Залізняка, борців Холодноярської республіки. На Черкащині народилося більше 200 митців, серед яких С. Гулак-Артемовський, М. Старицький, І. Нечуй-Левицький, І. Їжакевич, С. Єфремов, М. Драй-Хмара, Т. Осьмачка, В. Авраменко, І. Падалка. У нас народилися, жили корифеї української науки Л. Симиренко, А. Кримський, М. Максимович, М. Біляшівський, П. Юркевич. Черкащина надихала на творчість Г. Сковороду, І. Котляревського, М. Гоголя.

Здобуття Україною незалежності сприяло історичному і культурному відродженню багатьох пам’яток, імен незаслужено забутих земляків.

Черкаська область, яка відзначає цього року свій 60-літній ювілей, - квітучий край з багатою історією і самобутньою духовною культурою. Неповторне поєднання сучасного й минулого створюють історичні пам’ятки на тлі чарівної природи. За кількістю пам’яток Черкащина – унікальний історико-географічний регіон України і посідає провідне місце в державі. Наш край радо зустрічає гостей, усіх, кого ваблять шевченківські місця, мальовничі береги Дніпра, чарівна «Софіївка», гетьманська столиця Чигирин…

За матеріалами сайту: http://library.ck.ua/index.php/2008-12-08-13-40-34/656